Chaim Goldberg – I Remember the Shtetl
Bogato wydany album poświęcony życiu, a przede wszystkim wspaniałej twórczości Chaima Goldberga. Starannie opisane losy pozwalają lepiej zrozumieć jego twórczość i jej zmieniającą się na przestrzeni lat tematykę z żydowskim sztetlem pozostającym motywem centralnym.
Redakcja i produkcja:
Shalom Goldberg
Produkcja:
Alois Rostek
Tłumaczenie:
Jarosław Haduch
Zdjęcia:
Shalom Goldberg
Wydawca:
Rosco Polska Sp. z o.o.
/ CHG-Rosco
Język wydania: polski i angielski
Rok wydania: 2016
Chaim Goldberg (1917–2004) urodził się w Kazimierzu Dolnym, kształcił u najlepszych artystów krakowskich, by wreszcie zostać absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ten mistrz grafik, rytownik, rzeźbiarz, malarz rysownik oraz pejzażysta pozostawił po sobie tysiące prac: obrazów olejnych, akwarel, grafik, rycin, malowideł i rzeźb. Mimo, że wychowany w międzywojennym sztetlu, uważny obserwator życia, uznany być może za post-modernistę pozostającego pod wpływem ekspresjonizmu.
Kazimierz jako przykład żydowskiego miasteczka staje się miejscem dokonującego się przedstawienia – swoistym uniwersum istniejącym niezmiennie w idealnej postaci.
W obrazach Goldberga obrządek żydowskiej codzienności wypełniony pracą i modlitwą, dniami zwyczajnymi i świątecznymi nasycony jest atmosferą sakralizującą cały kazimierski świat. Artysta ten swoją misją uczynił uwiecznianie krajobrazów, topografii sztetla, zwyczajów i świąt praktykowanych przez polskich Żydów.
Lektura artykułów poświęconych osobie Chaima pozwala pojąć przywracanie w dorobku goldbergowskiego wyobrażenia sztetla, gdzie udało mu się w tej kwestii połączyć rzeczywistość widzialną i niewidzialną – realność ponad czasem i zmianami jakie przyniósł.
Chaim Goldberg pozostawił po sobie spuściznę uniwersalną i wielokierunkową, której próbkę w postaci proponowanego albumu, umieszczonych w nim doskonałej jakości zdjęć i grafik, tekstów biograficznych i artykułów naukowych oraz fragmentów listów artysty oddajemy Państwa uwadze jako produkt z oferty CHG-ROSCO.
Album wydany na papierze kredowym, zawiera chronologię życia artysty, a także zbiory informacji, jego osobiste listy i grafiki oraz oczywiście – szeroki zbiór dzieł od obrazów olejnych i akwareli, grafiki, miedzioryty, po rzeźby. Wydanie jest tym bardziej wyjątkowe, że było przygotowywane pod redakcją syna Chaima – Shaloma Goldberga.